Introwertyk – kim jest i czym się różni od ekstrawertyka?
Introwertyk i ekstrawertyk to dwie typy osobowości. Są to osoby naprawdę odmienne od siebie, zachowujące się zupełnie inaczej. Introwertyk jest skierowany do środka, jest spokojny i zrównoważony. Ekstrawertyk jest otwarty, pełen optymizmu oraz lubi kontakty z ludźmi.
Ma wiele do zaoferowania i jest osobą bardzo otwartą na potrzeby innych ludzi. Introwertycy są cisi, spokojni, lubią przebywać w domu, są domatorami i jeśli mają rodziny to chcą z nimi przebywać w domach. Nie interesuje ich bujne życie towarzyskie. Lubią przebywać samodzielnie w domach, nie chcą być nieustannie w ruchu, lubią ciszę i spokój. Ich żywiołem jest praca wymagająca skupienia, praca z dokumentację. Introwertycy lubią analizować, zgłębiać różne problemy i spokojnie się rozwijać. Lubią studiować, zyskiwać wiedzę. Potrafią angażować się w działania społeczne, być otwarci oraz dobrze się rozwijać. Praca takich osób jest dobrze przygotowana, a wszelkie detale są starannie dopracowane. Coraz więcej osób docenia pracę takich osób i chętnie je zatrudnia. Introwertyk w pracy nie traci czasu na rozważania, rozmowy, życie towarzyskie. Jest to naprawdę wyjątkowa osobowość. Introwertyk jest świetnym pracownikiem, wie jak dbać o innych oraz starać się o własne sprawy. Klienci doceniają pracę takiego introwertyka, jest on doskonałym księgowym, głównym księgowym lub specjalistą ds. rachunkowości. Sprawdza się jako doradca ds. finansowych oraz podatków.
W jakich zawodach sprawdzają się introwertycy?
Introwertycy sprawdzają się w zawodach wymagających skupienia, koncentracji, takich, jak na przykład księgowa, badacz czy laborant. Ekstrawertycy są świetnymi doradcami handlowymi, sprzedawcami, specjalistami ds. PR oraz marketingu, nauczycielami, menedżerami oraz trenerami. Ekstrawertycy mają krótką pamięć, są osobami naprawdę otwartymi, wesołymi, o przyjaznej osobowości. Osiągają dobre wyniki w nauce szkolnej, lubią sport, lubią być w ruchu, mają bardzo dużo życiowej energii. Nie lubią bezczynności, pełnią funkcję przywódcy. Uwielbiają pracować z innymi osobami. Borykają się z pewnymi problemami, bywają impulsywni. Nieraz najpierw robią, a dopiero później myślą. Intensywny tryb życia zaczyna go męczyć po czterdziestym roku życia. Między 30 a 50 procent populacji stanowią ekstrawertycy. Reszta to introwertycy oraz melancholicy i sangwinicy. Bardzo rzadko są tak zwane typy osobowościowe czyste. Nie ma czystych ekstrawertyków oraz czystych introwertyków. Bardzo częste są typy mieszane, mające część osobowości introwertycznej, a część ekstrawertycznej. Osoby mające pewne ADHD, czyli nadaktywne, to na pewno ekstrawertycy. Wiedzą jak sobie radzić w życiu. Żywiołowość oraz optymizm to najważniejsze cechy ludzkie, a dokładnie rzecz ujmując są cechami ekstrawertyków. Osoby otwarte są świetnymi wodzirejami, osobami, które potrafią porwać za sobą innych.
Która osobowość jest lepsza?
Nie można tego powiedzieć, każda ma pewne zalety i każda doskonale się sprawdza. Warto zadbać o to, by docenić każdą z takich osób. Introwertycy oraz ekstrawertycy są osobami, które mogą dobrze się uzupełniać, jeśli razem współpracują. Ekstrawertyk może być marketingowcem, a introwertyk nadaje się na prezesa. Ekstrawertycy potrafią pociągnąć za sobą tłumy, ale introwertycy potrafią sprawnie zarządzać firmą, nie nadają się jednak do tworzenia sieci kontaktów oraz tworzenia intensywnych relacji międzyludzkich. Ich praca sprawdza się doskonale, a otwartość sprawia, że potrafią porwać za sobą tłumy. Pracodawca szukający osoby otwartej powinien zatrudnić ekstrawertyka, ale na stanowisko księgowego musi wybrać introwertyka.
średnio to wytłumaczone