Sprzedaż alkoholi w Polsce. Czy to się opłaca?

Sprzedaż alkoholi w Polsce. Czy to się opłaca?

Alkohol jest produktem stale poszukiwanym przez konsumentów, co oznacza, że istnieje spore zapotrzebowanie na ten rodzaj towarów. Sprzedaż alkoholu w Polsce jest ściśle regulowana przez prawo i wymaga posiadania odpowiednich pozwoleń, które potocznie nazywamy koncesją na alkohol. Nie można też zapominać o tym, że każda gmina ma prawo ustalić liczbę punktów sprzedaży alkoholu. Sklep z alkoholem może być dobrym pomysłem na biznes, ale trzeba pamiętać, że jak każda inwestycja, niesie ze sobą ryzyko i wymaga odpowiedniego przygotowania. Wiele również zależy od rodzaju alkoholu, który planuje się sprzedawać oraz od lokalizacji sklepu.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby prowadzić sklep z alkoholem? Jak się do tego przygotować?

Najważniejsze i sprawiające największy problem dla początkującego przedsiębiorcy jest uzyskanie pozwolenia na sprzedaż alkoholu. W Polsce wyróżniamy trzy rodzaje zezwoleń, które różnią się między sobą zawartością alkoholu. Są to:

  • zezwolenie na sprzedaż piwa i innych alkoholi do mocy 4,5%
  • zezwolenie na sprzedaż alkoholi powyżej 4,5% i poniżej 18% (za wyjątkiem piwa)
  • zezwolenie na sprzedaż alkoholi mocnych, powyżej 18%

Wniosek można złożyć podczas wizyty w urzędzie, listownie lub elektronicznie. Rozróżniamy również tzw. koncesję hurtową i detaliczną. Aby sprzedawać wszystkie rodzaje alkoholi należy złożyć wniosek na trzy zezwolenia. Wniosek składa się we właściwym urzędzie gminy lub miasta w którym zamierzamy prowadzić działalność.

Ponadto, aby móc sprzedawać alkohol musimy spełniać inne kryteria. Alkohol można kupować tylko od producentów lub przedsiębiorców posiadających zezwolenie na sprzedaż hurtową alkoholu. Musimy również posiadać tytuł prawny do korzystania z lokalu w którym alkohol będzie sprzedawany, a jeżeli takiego nie posiadamy to zgodę właściciela, zarządcy lub administratora lokalu. Należy również pamiętać o terminowym dokonywaniu płatności za zezwolenia.

Jeżeli wszystkie warunki formalne mamy już spełnione i nic już nam nie stoi na przeszkodzie w prowadzeniu działalności, w której sprzedawany będzie alkohol, warto wybrać odpowiedni asortyment. Aby pomysł na sklep z alkoholem był dobry, powinno się przeprowadzić dogłębną analizę rynku, w tym konkurencji, potrzeb klientów i trendów w branży.

Jakie alkohole najczęściej kupujemy?

W Polsce od lat 90-tych największym zainteresowaniem cieszy się piwo, które jest najczęściej konsumowanym alkoholem. W dalszej kolejności popularnością cieszy się wódka, następnie wino, whisky, gin i inne alkohole mocne. W ostatnim czasie coraz więcej osób zaczyna interesować się alkoholami kraftowymi. Popularności nabierają rzemieślnicze piwa, wódka czy gin. Do łask wraca również nalewka, którą coraz częściej kupujemy, a nie przygotowujemy w domu na bazie spirytusu. Chociaż o ile prowadzenie sklepu specjalistycznego z piwem jest coraz bardziej opłacalne, niekoniecznie dotyczyłoby to działalności pod szyldem: nalewki sklep. Określony rodzaj sklepu specjalistycznego oferujący np. alkohole rzemieślnicze pozwoli na wyróżnienie się na tle konkurencji.

Sklep z alkoholem może rozwijać się wraz z rosnącym zapotrzebowaniem. Wiele zależy też od konkurencji w danej okolicy. Niemniej jednak, jeśli planuje się sprzedawać alkohol w atrakcyjnej lokalizacji i oferować dobre produkty, to biznes może być opłacalny.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij